Jak wybrać odpowiednią gładź gipsową?
Zakończenie prac związanych z budową lub remontem to zwykle roboty wykończeniowe, których celem jest uzyskanie atrakcyjnego wyglądu poszczególnych pomieszczeń i dopasowanie ich do oczekiwań użytkowników. W przypadku ścian i sufitów popularną metodą końcowej obróbki jest nakładanie gładzi gipsowej. Pozwala to na uzyskanie jednolitej powierzchni nadającej się do malowania, umożliwia pozbycie się wszelkiego rodzaju niewielkich nierówności, a ponadto zwiększa wytrzymałość całości. Przekonajmy się, z jakich rodzajów gładzi można skorzystać i sprawdźmy, jakie są ich kluczowe właściwości.
Jakie są rodzaje gładzi?
Gładzie występują w kilku różnych odmianach, a podstawą podziału jest zastosowany w nich główny składnik. Dużą popularnością cieszą się klasyczne gładzie gipsowe, cechujące się szczególnie intensywną bielą, lecz ich układanie jest dość trudne. Chętnie używane są też gładzie wapienne zapewniające bardzo dużą gładkość wykańczanej powierzchni, a ich cechą szczególną jest możliwość wygładzania na mokro. Inną opcją są gładzie cementowe, które charakteryzują się pewną chropowatością. Swoich zwolenników mają także uniwersalne gładzie polimerowe nadające się na rozmaite podłoża.
Gdzie stosować poszczególne rodzaje gładzi?
Gładzie gipsowe źle reagują na podwyższoną wilgotność, lepiej unikać ich w łazienkach, pralniach czy kuchniach o niewielkiej powierzchni. Tam, gdzie w grę wchodzi ryzyko pojawienia się pleśni, znakomicie sprawdzą się gładzie wapienne, cechujące się również podwyższoną paroprzepuszczalnością. Gładzie cementowe są przeznaczone do miejsc narażonych na częsty kontakt z wodą i wilgocią, oferują też zwiększoną odporność mechaniczną. Gładzie polimerowe cechuje wysoka elastyczność, nadają się więc np. na łączenia płyt betonowych.